Artykuł: Bytów-Ukraina - Gimnazjum nr 2 w Bytowie
Strona Główna ˇ Artykuły ˇ Download ˇ Linki ˇ Kategorie Newsów ˇ Dziennik elektroniczny ˇ Albumy zdjęć Wrzesień 25 2017 13:33:40

AKCJA BYTÓW- Perszotraweńsk (UKRAINA)

W czasie Wielkiego Postu 2012r. jako szkoła włączyliśmy się do akcji prowadzonej przez Sekretariat Misji Zagranicznych Zgromadzenia Księży Sercanów polegającej na zbiórce przyborów szkolnych rożnego rodzaju, które przekazane zostaną naszym rówieśnikom na Ukrainie. Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom
Perszotraweńsk to niewielka miejscowość, którą znajduje się mniej więcej w połowie drogi, od polskiej granicy do Kijowa. Księża Sercanie pracują tam od 1997 r. Byłem tam osobiście podczas świąt Wielkanocnych w 2008 r. W miejscowości znajduje się i cerkiew prawosławna i kościół katolicki. Katolików jest mniejszość, ale z pośród wspólnoty katolickiej większość przychodzi na niedzielną mszę św.
Biedę tamtego regionu zobaczyłem już bardzo szybko. Wystarczyło wyjechać z centrum miejscowości i od razu skończył się asfalt. Droga dojazdowa do kościoła to droga utwardzona (tzw. "polna"), którą często ksiądz Proboszcz - Sercanin, Jan Podobiński naprawia na koszt parafii (tzn. za pieniądze, które dostanie np. podczas głoszenia rekolekcji w Polsce), aby można było jakoś dotrzeć do kościoła.
W najbliższym otoczeniu kościoła znajdują się domy ocieplane... słomą. Widać bardzo dużą biedę.
Zastanowił mnie tam widok ludzi, którzy niedaleko przed kościołem zatrzymywali się, aby jakby "wejść" do rowu melioracyjnego. Zapytałem tamtejszych księży, o co chodzi? Odpowiedzieli, że ludzie nie chcą wchodzić w ubłoconych butach do kościoła dlatego starają się jakoś pozbyć brudu, aby nie zabrudzić kościoła.

Jest kilka zdjęć z konkursu wielkanocnego. Dzieci przygotowują pisanki, wyszywanki, ozdoby. Jako nagrody posłużyły właśnie przybory szkolne, które ks. Jan przywiózł z Polski - dar polskich dzieci dla ich rówieśników na Ukrainie.

Nie raz spotkałem się z określeniem np. księży, że "moja Afryka jest na Ukrainie". Nie trzeba jechać bardzo daleko, żeby spotkać ludzi żyjących w dużo gorszych warunkach niż my. A co najważniejsze są to nasi bracia w wierze - katolicy.

Moim niewielkim darem np. kredkami, czy zeszytem mogę sprawić komuś - nie tak bardzo odległemu ode mnie wiele, wiele radości!

Dodane przez mirek dnia grudzień 10 2014 12:13:391243 Czytań - Drukuj